Woda jest darem życia. Jej czystość musi być wysokiej jakości, ponieważ w przypadku dostania się do wody bakterii chorobotwórczych, ciężkich metali czy innych zanieczyszczeń, ten dar życia zamieni się w ciężkie choroby lub inne powikłania.

Nad uzdatnianiem wody do picia pełną parą pracują oczyszczalnie. Lecz czasami, mimo wysiłków naukowców, stosowania coraz to nowocześniejszych filtrów, woda nie jest tak czysta jakby sobie tego życzyli. Często wynika to ze stanu rur w przydomowych instalacjach.

Żelazo – problem własnych ujęć

Zbyt często spotykamy w wodzie obecność związków żelaza. Objawiają się one w postaci powstawania zacieków na zlewach, umywalkach czy w wannach, a także na chromowanych armaturach.

Związki żelaza powstają poprzez korodowanie rur, którymi płynie woda i zazwyczaj nie są szkodliwe, chociaż nie należy ich spożywać. Zbyt wysokie stężenie związków żelaza objawia się żółto-brązowawym kolorem wody, często osadem konsystencji piasku, oraz niemiłą wonią.

Aby temu zaradzić należy zastosować odżelaziacz do wody

Odżelaziacz wody, to urządzenia, których zadaniem jest usuwanie związków żelaza. Najczęściej stosowane są odżelaziacze ze wstępnym napowietrzaniem. Dzięki temu woda jest natleniana, a związki żelaza wytrącane w formie nierozpuszczalnej. Do procesu wytrącania i odfiltrowania zanieczyszceń stałych dochodzi na złożu katalitycznym.

Przykładem takich odżelaziaczy są stacje polskiej marki Ecoperla Ironitower i Ecoperla Oxytower.

Lampy bakteriobójcze – recepta na bakterie w wodzie

By pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów, należy użyć urządzenia innego. Jest nim lampa bakteriobójcza. Wydzielając promieniowanie UV zabija drobnoustroje i odkaża wodę.

Stacja wielofunkcyjna na liczne problemy

Natomiast do kompleksowego uzdatniania wody można użyć stacji wielofunkcyjnej. Pozwala ona na jednoczesne zlikwidowanie zanieczyszczeń z rodzaju związków żelaza, manganu, amoniaku i innych związków organicznych. Stacja wielofunkcyjna redukuje również stopień twardości wody.

Dużą popularnością cieszą się urządzenia polskiej marki Ecoperla. Przeczytaj o nich: https://www.zestudni.pl/blog/ecoperla-marka-premium-systemow-uzdatniania-wody/