Odżelaziacz wody jest urządzeniem, które powinno być dobrane ściśle do konkretnego typu instalacji jak i do jakości wody płynącej z kranu. Nigdy nie powinno się kupować odżelaziacza na własną rękę, bez wykonania odpowiednich czynności.

Zacznij od analizy wody

Podstawą w tym zakresie okazuje się wykonanie analizy chemicznej wody – badanie można zlecić w laboratorium chemicznym. Dzięki wynikowi dowiemy się, z jakimi problemami zmaga się nasza kranówka. Czy jest to samo żelazo w wodzie, czy może szereg innych, często złożonych problemów.

Możemy również obserwować, czy na kranach i urządzeniach sanitarnych w naszym domu nie tworzą się rdzawe osady lub kamień. Jest to ewidentny objaw zanieczyszczenia wody. Dopiero kiedy uzyskamy wyniki analizy wody, możemy dobrać odpowiednie dla naszej sieci wodociągowej urządzenie. Im większe zanieczyszczenie wody, tym większa musi być jego wydajność.

Jaki odżelaziacz wody wybrać?

Odżelazianie wody będzie skuteczne dopiero wtedy, kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie te parametry. Sam dobór odżelaziacza jak i jego montaż powinien zostać już w gestii fachowca, który zna się na rzeczy. Zanim jednak zakupimy odżelaziacz, sprawdźmy czy nadaje się on do ciśnienia wody, jakie posiadamy w domu. Bywa bowiem, że jest ono za niskie do poprawnego funkcjonowania urządzenia, a o tym parametrze technicznym często zapominamy.

Odżelaziacze wody z solidnych materiałów o różnych wydajnościach można znaleźć na stronie: https://www.krainawody.pl/9-odzelaziacze

Alternatywne sposoby usuwania żelaza

Jeśli okaże się, że nie możemy zamontować odżelaziacza, trzeba będzie spróbować innej metody oczyszczania wody, jak choćby filtr z odwróconą osmozą czy filtr dzbankowy, sprawdzający się przy niewielkim zanieczyszczeniu.