W dzisiejszych czasach niewątpliwie czysta, zdatna do picia woda w kranie powinna być normą. Czy jednak jest tak zawsze? Jak się okazuje, w wielu miejscach wciąż woda jest zanieczyszczona. Całe szczęście, dzięki rozwojowi techniki powstały skuteczne sposoby na pozbywanie się problemu zanieczyszczonej wody.

Metale ciężkie w wodzie

Niewątpliwie, rodzajów zanieczyszczeń może być wiele. Do najgroźniejszych z pewnością należą metale ciężkie, które mogą fatalnie wpływać na ludzki organizm. Dlatego właśnie powstały odżelaziacze wody, które w mniej lub bardziej skuteczny sposób pomagają pozbyć się z płynącej w kranie wody żelaza.

Czym są odżelaziacze wody?

Mianem odżelaziaczy wody określa się grupę urządzeń, które wykorzystując różnorodne metody filtrują wodę i usuwają z niej groźny dla człowieka metal ciężki jakim jest żelazo. Znaczna większość odżelaziaczy działa w zasadzie w ten sam sposób. Usuwanie żelaza odbywa się w ich przypadku na dwóch etapach. Pierwszy etap to napowietrzenie wody płynącej w rurach. Powietrze wprowadzane jest przez odżelaziacz wody dlatego, że kiedy tlen styka się z żelazem dochodzi do ich związania, co pozwala wytrącić żelazo. Wytrącone żelazo natomiast można już w bardzo prosty sposób usunąć z wody.

Drugi etap to właśnie pozbywanie się wytrąconych cząsteczek. Robi się to poprzez wykorzystanie jednego z wielu złóż filtracyjnych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wybór odpowiedniego złoża jest niezwykle wręcz istotny. Im wyższej jakości złoże, tym skuteczniejszy odżelaziacz wody.

Poznaj konkretne modele na https://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odzelaziacze/74

Odżelaziacze wody w przemyśle

Jak się okazuje, usuwanie żelaza ważne jest nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w przemyśle. Niemniej jednak, przemysłowy odżelaziacz działa zwykle zupełnie inaczej od domowego. W tym przypadku zamiast tlenu do wytrącania żelaza wykorzystywany jest przeważnie chlor.