Żelazo odgrywa kluczową rolę w wielu procesach życiowych. Dla naszego organizmu jest niezbędne między innymi do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen. Bierze również udział w wielu enzymatycznych reakcjach metabolicznych. Z drugiej strony, żelazo przyjmowane w nadmiernych ilościach, może powodować pewne dolegliwości zdrowotne. Co to oznacza w praktyce? Czy żelazo w wodzie to realne zagrożenie?

Żelazo w wodzie i jego wpływ na zdrowie

Choć żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jego nadmiar w organizmie niesie czasami ze sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

  • Problemy żołądkowo-jelitowe – duże stężenie żelaza w diecie może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka, nudności, wymioty czy bóle brzucha
  • Zmiana zabarwienia zębów – nadmiar żelaza w wodzie bywa przyczyną brązowego lub szarego nalotu na szkliwie
  • Problemy z układem sercowo-naczyniowym – nadmiar żelaza może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy i innych schorzeń układu krążenia
  • Zwiększone ryzyko chorób przewlekłych – badania naukowe sugerują, że długotrwałe spożywanie produktów z dużą zawartością żelaza jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju niektórych przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca typu 2

Czy jednak żelazo w wodzie to realne zagrożenie dla organizmu? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdza jednoznacznie, że nie ma podstaw, aby określić wysokość stężenia żelaza w wodzie pitnej, której przekroczenie stanowiłoby realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Z drugiej strony zażelaziona woda to wiele innych problemów.

Negatywne skutki użytkowania wody z dużą zawartością żelaza

Największym problemem wynikającym z obecności żelaza w wodzie jest niekorzystny wpływ tego pierwiastka na jej parametry organoleptyczne.

Pod wpływem nadmiernego stężenia tego pierwiastka, woda ma nieprzyjemny zapach, brązowy kolor, a jej walory smakowe pozostawiają wiele do życzenia. W efekcie, praktycznie nie nadaje się do użytku domowego. Pozostawia również mało estetyczne rdzawe plamy, a także może wywoływać podrażnienia skóry i problemy z włosami. Przeczytaj również: Woda ze studni, a dotkliwy problem żelaza. Co mają wspólnego?

Jak sobie radzić z nadmiarem żelaza w wodzie?

Nadmiar żelaza w wodzie pitnej niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji w kontekście codziennego funkcjonowania w domu. Dlatego też ważne jest, aby monitorować jakość wody w instalacji (szczególnie jeśli jest pobierana ze studni), aby w odpowiednim momencie podjąć właściwe działania.