Twarda woda jest bardzo popularnym problemem, z którym zmagają się mieszkańcy wielu domów. Może ona bardzo negatywnie wpływać na urządzenia sanitarne oraz sprzęt AGD. Konsekwencje zbyt twardej wody dostrzec można chociażby w łazience, na przykład w postaci nierównomiernego strumienia wody, obecności rdzawych zacieków czy trudnych do usunięcia osadów. Warto zastosować odpowiedni zmiękczacz wody, ponieważ jej twardość w dużym stopniu negatywnie odbija się na prawidłowym działaniu armatury łazienkowej.

Czym właściwie jest twarda woda?

Twardą nazywa się wodę, która zawiera zbyt wysokie stężenie stoli magnezu oraz wapnia. Związki te odpowiadają za wytwarzanie podczas gotowania specyficznego osadu, czyli kamienia kotłowego. Jeżeli nie zostanie przeprowadzane żadne zmiękczanie wody, zbyt duża twardość może prowadzić do gromadzenia się nieczystości w sprzętach oraz instalacjach. Osad zatyka przewody, a także odkłada się na zaworach, grzałkach czy uszczelkach, skutecznie skracając ich żywotność. Ma to niemałe znacznie w przypadku urządzeń, które służą do przygotowywania potraw, ponieważ twarda woda może pogarszać ich smak. Na rynku dostępne są na szczęście liczne zmiękczacze wody, które skutecznie zwalczają osad. Ważna jest jednak sama pielęgnacja armatury.

Przeczytaj koniecznie więcej na https://www.klarsan.pl/dom/zmiekczacze-wody/

Ratunek przed kamiennym osadem

Aby baterie łazienkowe zachowały swoją funkcjonalność oraz nienaganny wygląd, muszą być odpowiednio dobrze traktowane. Dzięki temu osad nie będzie się gromadził na ich powierzchni. Nawet jeżeli zainstalowany zostanie odpowiedni zmiękczacz wody, wciąż konieczne będzie usunięcie pozostałości kamienia z regulatora. Zabieg ten nierzadko wymaga dość intensywnego szorowania oraz dokładnej pielęgnacji. Dlatego podczas czyszczenia należy uważać, żeby nie uszkodzić powłoki zewnętrznej armatury. Zbyt długo niedoczyszczany osad może zatykać przewody, co zwiększa ryzyko rozszczelnienia baterii.