Filtry Honeywell z płukaniem wstecznym zapewniają ciągły przepływ filtrowanej wody, nawet podczas płukania wkładu filtra z zalegających zanieczyszczeń. Płukanie wsteczne polega na manualnym usunięciu stałych zanieczyszczeń (rdzy, piasku i innych) z filtra, bez konieczności jego demontażu i bez przerwania dopływu oczyszczonej wody. Zwiększa to efektywność pracy urządzenia i zwalnia z konieczności serwisowania filtra w celu jego oczyszczenia. Istnieje także możliwość doposażenia filtrów Honeywell w automaty do płukania wstecznego.

 

Filtry Honeywell mogą być montowane nawet w trudno dostępnych miejscach, co wynika z ich kompaktowych rozmiarów. Montaż i obsługa są bardzo proste. Część modeli posiada regulator ciśnienia (FK74C, FK06, FK74CS oraz FK06M), pozostałe można wzbogacić o takie urządzenie.

Dla bezawaryjnej, sprawnej pracy filtra Honeywell niezbędny jest dopasowany do niego wkład. Wkłady Honeywell to siateczki ze stali nierdzewnej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne i bardzo trwałe. Dostępne są w różnych wariantach wielkości średnicy wkładu oraz mikronażu (20 – 500 mikronów). Umieszczone w przezroczystej pokrywie filtra, powinny być czyszczone wtedy, gdy zauważalna jest kumulacja zanieczyszczeń na dnie filtra.