Istnieje wiele metod zmiękczania wody. Jedne z nich są bardziej skuteczne, inne trochę mniej. Wśród
W trakcie dezynfekcji z wody usuwane są wszystkie minerały, a stopień twardości wody całkowicie redukowany. Metodami termicznymi będziemy z kolei w stanie usunąć jedynie twardość węglanową. Metody chemiczne polegają na wytrącaniu nierozpuszczonych osadów lub na wiązaniu w kompleksowe związki jonów wapnia i magnezu.
Metoda fizykochemiczna wykorzystuje jonity lub wymieniacze jonowe. To właśnie wymiana jonowa jest uznawana za jedną z najdokładniejszych i najbardziej wydajnych metod zmiękczania wody. Jest często stosowana do zwalczania wysokiego stopnia twardości w gospodarstwach domowych.
Czym jest wymiana jonowa?
Wymiana jonowa to proces, w którym jony roztworu elektrolitu podlegają wymianie na jony tego samego znaku. Jest to ilościowy i odwracalny proces. Biorą w nim udział równoważne ilości jonów dodatnich oraz jonów ujemnych.
Poniżej schemat przedstawiający działanie złoża jonowymiennego powszechnie stosowanego w zmiękczaczach wody. Podczas filtracji jony wapnia i magnezu są wymieniane na neutralne jony sodu. Każde złoże po pewnym czasie wymaga regeneracji. Jak wygląda ten etap eksploatacji złoża? O tym również można dowiedzieć się z poniższej infografiki.
Wymiana jonowa stosowana już od ponad 50 lat
Wymiana jonowa przez ten czas była stosowana do:
- zmiękczania wody kotłowej i technologicznej
- otrzymywania wody o szczególnej czystości
- odsalania wody morskiej
- proces wykorzystywany w hydrometalurgii do rozdzielania, zatężania oraz odzyskiwania różnych metali
- oczyszczanie zanieczyszczeń nieorganicznych produktów przemysłu biotechnologicznego
Właściwości złóż do wymiany jonowej
Wymienniki jonów należą do grupy związków wielowartościowych o budowie usieciowionej. Często są substancjami bezpostaciowymi. Można je podzielić na różne sposoby, jednak najpopularniejszym jest podział ze względu na typ szkieletu łączącego poszczególne grupy jonów. Na tej podstawie rozróżniamy:
- jonowymienniki pochodzenia organicznego (żywice jonowymienne)
- jonowymienniki pochodzenia nieorganicznego
Urządzenia działające na zasadzie wymiany jonowej
Do usuwania problemu twardej wody w domu zazwyczaj stosuje się centralne zmiękczacze wody działające właśnie na zasadzie wymiany jonowej. Dowiedz się więcej na ich temat i ciesz się miękką wodą w swoich czterech kątach.
Super że jest takie miejsce, gdzie można poczytać na ten temat. Informacje podane w sposób dostępny dla normalnego zjadacza chleba, a nie fachowca w tej dziedzinie.