Zanieczyszczenia w wodzie mogą występować jeżeli pochodzi ona ze studni, jak też w przypadku ,gdy jest czerpana z wodociągu. Czasem domyślamy się, że problem jest obecny. Jak sobie z nim poradzić?

Czasem można wyczuć charakterystyczny zapach wody, nieodpowiedni smak, czy barwę. Niekiedy woda pozostawia spory, uciążliwy osad. Jest on widoczny na armaturze, w czajnikach. Sprawia wiele kłopotu, a przy okazji wymaga większego zużycia detergentów.

Jaki rodzaj zanieczyszczenia znajduje się w wodzie?

Możemy mieć podejrzenia, że woda ma spory stopień twardości lub znajduje się w niej żelazo. Nie możemy mieć jednak stuprocentowej pewności, co do przyczyny problemu, jeżeli nie wykonamy analizy wody.

Jest to niezbędne działanie, jeżeli zależy nam na tym, aby się dowiedzieć, jakie zanieczyszczenia występują w największej ilości oraz jak bardzo mogą szkodzić zdrowiu. Wyniki analizy wody pozwolą ocenić, jaka stacja filtracyjna najlepiej sprawdzi się w procesie likwidacji danego problemu. Na przykład, jeżeli występuje wysoki stopień twardości wody należy zamontować zmiękczacz wody. Jeżeli problemem jest żelazo – odżelaziacz. W przypadku kilku problemów obecnych w wodzie najlepiej sprawdzi się stacja wielofunkcyjna.

Co przed wyborem filtra wody?

Przed wyborem urządzenia filtracyjnego należy zastanowić się nad tym, ile osób będzie korzystało ze stacji. Czy potrzebny jest duży pobór wody? Czy woda będzie wykorzystywana do celów spożywczych? Jest to szczególnie ważne w przypadkach, kiedy woda jest pobierana ze studni.

Gdzie zlecić analizę wody?

Wykonanie analizy wody można zlecić w zakładzie sanepidu lub w prywatnym laboratorium. Taką działalność prowadzi na przykład firma Klarsan. Na wyniki badania czeka się dość krótka, a cena jest atrakcyjna. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.klarsan.eu/analiza.