Firmy oferujące urządzenia uzdatniające wodę do spożycia wychodzą na przeciw potrzebom klientów posiadających studnie głębinowe. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń filtracyjnych, działających w oparciu o różne, coraz to nowocześniejsze metody.

Sposoby na usuwanie azotanów i szkodliwych substancji z wody

Jedną z popularniejszych metod jest filtracja na zasadzie odwróconej osmozy. Jest to również sposób stosowany przez producentów wody butelkowanej do filtrowania. Minusem jest możliwość uzdatnienia wody jednym urządzeniem tylko przy jednym ujęciu, więc jeśli potrzebne jest oczyszczanie wody w całym domu – koszt zakupu urządzeń znacznie wzrasta.

Kolejnym sposobem na filtrowanie wody jest zastosowanie urządzenia polskiej marki Ecoperla Nitratower, działającego na zasadzie uzdatniania wody przy pomocy złoża stworzonego specjalnie do usuwania azotanów i innych szkodliwych substancji. Złoże regeneruje się za pomocą soli regeneracyjnej.

Niebezpieczeństwo spożywania wody z azotanami

Azotany w wodzie są niezwykle szkodliwe dla człowieka. Powodować mogą wiele poważnych schorzeń ze względu na silne właściwości utleniające. Mają również działanie rakotwórcze wywołując najczęściej nowotwór żołądka lub pęcherza. U niemowląt woda z wysokim stężeniem azotanów może wywoływać zaburzenia transportu tlenu we krwi.