Premiera nowego urządzenia od polskiej marki Ecoperla wzbudziła sporą sensację. Tym razem nowe urządzenie jest dedykowane właścicielom własnych ujęć, którzy muszą się borykać z przekroczonym stężeniem żelaza i manganu. Oto nowy sposób, który może okazać się złotym środkiem na kłopoty!
Świadomość dotycząca jakości wody stale rośnie i coraz więcej osób zaraz po przeprowadzce decyduje się na wykonanie analizy wody. To pierwszy krok, aby dowiedzieć się dokładnie z jakimi przekroczeniami mamy do czynienia.
Głównym problemem wody z własnego ujęcia są przekroczenia związane z żelazem i manganem. Te substancje nie stanowią realnego zagrożenia dla zdrowia, natomiast na długotrwałym korzystaniu z zanieczyszczonej wody cierpi instalacja, pranie, sprzęt AGD, armatura, ale i nasz budżet.
Jak radzić sobie z zażelazioną i zamanganioną wodą?
Na usuwanie przekroczeń żelaza i manganu jest wiele sposobów. Ich zastosowanie zależy od wielu czynników. Nie chodzi tu jedynie o przekroczenia niechcianych metali ciężkich, ale i pH wody, mętność, utlenialność oraz wiele innych czynników.
Za jedną z najskuteczniejszych metod uznawane jest odżelazianie i odmanganianie z zastosowaniem wstępnego napowietrzania. Właściciele studni często się na nią decydują, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych, jest tania w eksploatacji, a przy okazji nie wymaga też wiele zainteresowania ze strony użytkownika.
Do dużych przekroczeń i sporego zapotrzebowania na wodę najczęściej proponuje się całe układy złożone z: inżektora lub sprężarki, hydroforu ocynkowanego oraz urządzenia wypełnionego specjalnym złożem filtracyjnym, na przykład stacje polskiej marki: Ecoperla Ironitower lub Ecoperla Sanitower.
Jeśli jednak przekroczenia nie są zbyt duże, woda ma odpowiednie pH, nie ma miejsca na montaż tak dużej stacji lub w gospodarstwie działa już hydrofor przeponowy, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie wykorzystujące metodę natleniania wody!
Ecoperla Oxytower – to zachwyca!
Ecoperla Oxytower to nowoczesny odżelaziacz i odmanganiacz z komorą sprężonego powietrza od polskiej marki. Na rynku nie ma wielu urządzeń działających na tej zasadzie. Dzięki swojej wyjątkowej budowie cały proces napowietrzania i wytrącania żelaza oraz manganu przeprowadza wewnątrz butli ciśnieniowej. W dodatku z wody usuwa również siarkowodór. W jaki sposób to działa?
Woda wpływa do wnętrza urządzenia. Zaraz za głowicą sterującą znajduje się komora sprężonego powietrza. Tutaj woda jest napowietrzana. Wzbogacona w tlen jest kierowana na katalityczne złoże filtracyjne. W Ecoperla Oxytower znajduje się go 75 litrów. Na tym etapie dochodzi do reakcji wody z tlenem. Podczas niej rozpuszczone w wodzie żelazo i mangan są zamieniane w cząstki stałe i w takiej postaci zatrzymują się na złożu.
W wyniku reakcji i działania urządzenia użytkownik otrzymuje oczyszczoną wodę. Siarkowodór jest eliminowany na etapie napowietrzania. Wtedy to przekształca się w cząstki stałe siarki, które również pozostają na złożu.
Automatyczna regeneracja
Regeneracja w Ecoperla Oxytower zachodzi automatycznie po określonym czasie. Częstotliwość jest uzależniona od zużycia wody i ilości zanieczyszczeń. Podczas tego procesu najpierw dochodzi do spuszczenia powietrza z komory. Następnie złoże jest bardzo dokładnie przepłukiwane tylko i wyłącznie wodą, a w ostatnim etapie układane, a komora z powrotem napełniana powietrzem.
Ecoperla Smart System
Nie dość, że użytkownik może zaoszczędzić na kosztach regenerantu, ponieważ w tym wypadku nie potrzeba żadnego, to jeszcze koszty eksploatacji dodatkowo obniża Ecoperla Smart System.
Ecoperla Smart System jest specjalnie dobieranym systemem ustawień głowicy sterującej. Dzięki niemu nie dochodzi do przedwczesnego zużycia złoża, na regeneracje są pobierane minimalne konieczne ilości wody, a całe urządzenie działa prawidłowo, bezawaryjnie i wydajnie przez cały czas.
Głowica sterująca Clack
Ecoperla znowu postawiła na współpracę z najlepszymi w branży uzdatniania wody. Za głowicę sterującą odpowiada Clack. Ten komponent jest praktycznie bezawaryjny, ale w razie potrzeby z łatwością można przeprowadzić jej serwis.
Inne cechy konstrukcyjne to:
- Zasilanie z baterii litowej
- Sterowanie mikroprocesorowe
- Podświetlany wyświetlacz
- Diagnostyka pracy zaworu
- Możliwość wyświetlenia historii pracy zaworu
Złoże katalityczne Birm
W odżelaziaczu i odmanganiaczu Ecoperla Oxytower zastosowano złoże katalityczne bardzo wysokiej jakości. Wybrano znane i cenione złoże Birm. To materiał granulowany, nie rozpuszcza się podczas eksploatacji. Jest doceniane za możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur oraz wysoką wydajność i ogromną trwałość.
10 lat gwarancji na Ecoperla Oxytower
Stacja uzdatniania Ecoperla Oxytower jest objęta 10-letnią gwarancją przez polską markę Ecoperla. Mało który producent zapewnia tak korzystne warunki! To najlepsze świadectwo jakości.
Najwyższa jakość w najlepszym wydaniu
Ecoperla Oxytower jest urządzeniem, na które warto postawić, jeśli tylko pozwalają na to parametry wody. Trwałość i niskie koszty eksploatacji na pewno są dużymi plusami. Najważniejsze jednak jest to, że w łatwy sposób można pozbyć się aż trzech przekroczeń jednocześnie przy minimalnie zajętej przestrzeni.
Pierwszym krokiem przy problematycznej wodzie musi być koniecznie analiza wody – bez tego nie ma co szukać urządzeń. Znam taki przypadek, jak ktoś zakupił filtr do żelaza bez analizy i niestety woda tylko trochę się polepszyła. Koszty podwójne, bo po analizie okazało się, że stacja musi być trochę dokładniejsza i trzeba było kupić drugą. Także polecam we wszystkich przypadkach analizę wody jako pierwszą 🙂 Wiem, że niektóre firmy (sklepy?) oferują taką usługę wraz z ofertami produktów, np. Klarsan z Łodzi.
Zgadzam się z przedmówczynią. U nas po analizie okazało się, że trzeba kupić santitower z napowietrzaniem wstępnym osobno. Mieliśmy dużo za dużo żelaza i manganu też