Twardość wody jest powszechnie znaną cechą – określenie to wydaje się wysoce popularne, jednak często ludzie są nieświadomi fatycznego jego znaczenia. W związku z tym wydaje się zasadne wyjaśnienie, czym faktycznie jest twarda woda i czy należy ją zmiękczać?

Charakterystyka twardej wody

Woda z wysoką zawartością jonów wapnia i magnezu nazywana jest twardą. Jej wygląd wydaje się nieco odmienny, gdyż jest ona mętna, może również zmieniać smak potraw i napojów przyrządzanych na jej bazie. Dodatkowo z wody twardej wytrąca się osad, osiadający na elementach instalacji sanitarnej oraz akcesoriach kuchennych.

Wymienione cechy stanowią najczęstszy powód do zamontowania filtrów, których celem staje się zmiękczenie wody.

Czy miękka woda jest lepsza?

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline 17

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline 17

Istnieją rozmaite opinie na ten temat – coraz częściej pojawiają się głosy podnoszące fakt korzystnego wpływu spożywania twardej wody, z uwagi na zawarte w niej składniki mineralne. Jednak najczęściej woda ta zostaje zmiękczana, z uwagi na jej niekorzystny wpływ na sprzęty sanitarne i kuchenne. Powstający osad może bowiem prowadzić do ich uszkodzenia, z tego względu korzystną inwestycją wydaje się zakup filtra do wody, który ją skutecznie zmiękczy.

Interesującą propozycją jest Ecoperla Slimline. To seria zmiękczaczy wody polskiej marki, przeznaczona do gospodarstw domowych. Charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami i funkcjonalnością. Zmiękczają wodę całkowicie lub mogą zmiękczać do ustalonego poziomu. W zestawie jest wąż odprowadzający popłuczyny do kanalizacji.