W przemyśle, wiele systemów technologicznych wymaga całkowitego wykorzystania tylko i wyłącznie zmiękczonej wody. Jest to doskonała ochrona wielu urządzeń, które mają bardzo wysokie koszty napraw i mogą przyczynić się do redukcji wielu procesów technologicznych. Dlatego ważne jest, aby zmiękczyć wodę i wdrożyć systemy, które pozwolą wybrać odpowiednią stację uzdatniania. Wybierając ją, warto pamiętać o pojemności zarówno stacjach wymiany jonowej, jak i przepływów wody.

Co decyduje o doborze odpowiedniego zmiękczacza wody?

Zmiękczacze wody powinny być dobierane bezpośrednio do poziomu twardości, zgodnie ze wszystkimi zasadami inżynierii technologicznej uzdatniania wody. Wszystkie nowoczesne urządzenia zmiękczające wodę mają dużą powierzchnię złoża filtracyjnego, co pozwala na bardzo praktyczne rozwiązanie.

Często twardość wody może zmieniać się z roku na rok, więc posiadanie odpowiedniej ilości złoża umożliwia prawidłowe ustawienie głowicy sterującej i utrzymywanie stałego zaopatrzenia w miękką wodę. Zmiękczanie wody bez wątpienia jest najlepszym sposobem na pozbycie się wielu komplikacji związanych z twardą wodą.

Co warto wiedzieć o zmiękczaniu wody?

Zmiękczanie wody polega na wymianie jonów. Stałe cząstki i jony obecne w twardej wodzie mają konkretny ładunek. W procesie zmiękczania dochodzi do wymiany jonowej.

W zależności od wymaganego stopnia zmiękczenia, mogą być  stosowane odpowiednio różne ilości żywicy jonowymiennej. W klasycznej redukcji twardości następuje wymiana jonowa na silnie kwaśnej kationowej żywicy, która działa w cyklu sodowym. Umożliwia to prawie całkowite zastąpienie jonów wapnia i magnezu.

Powstała w ten sposób miękka woda zapobiega powstawaniu trudnego do usunięcia kamienia.

Jakie zmiękczacze wody wybierają Polacy? Tego dowiesz się z https://www.zestudni.pl/zmiekczacze-wody/