Woda z kranu powszechnie uważana jest za brudną i niezdrową, kiedy jej butelkowe odpowiedniki reklamowane w telewizji mają być zdrowe i smaczne. Prawda leży jednak gdzieś po środku, gdyż woda z kranu faktycznie może być zanieczyszczona, jednak woda butelkowa często nie różni się jakością od popularnej „kranówki”. Jakie szkodliwe substancje mogą zatem znaleźć się w wodzie z kranu?

Zanieczyszczenia wody z kranu najczęściej mają postać drobin o niewielkiej średnicy. Pierwiastkami zanieczyszczającymi mogą być żelazo czy mangan. Oba te pierwiastki występują w organizmie człowieka i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, jednak w nadmiarze mogą okazać się toksyczne. Jak wykazały badania, mangan w wodzie może mieć niekorzystny wpływ na rozwój i zdrowie niemowląt i dzieci.

Mangan w wodzie może wpływa niekorzystnie na tkankę nerwową dzieci sprawiając przy tym, że ich iloraz inteligencji będzie mniejszy. Aby pozbyć się niechcianych substancji z wody można zastosować odmanganiacze wody. Są to urządzenia filtrujące, których celem jest usunięcie zanieczyszczeń z wody pitnej. W zależności od złoża filtrującego, odmanganiacze wody różnią się sposobem działania, jednak w rezultacie otrzymywana jest woda z mniejsza zawartością manganu.

Odmanganiacz wody jest bardzo skutecznym narzędzie do uzdatniania wody. Woda bez manganu nie zabarwia ubrań oraz jest nietoksyczna. Dobór odpowiedniego odmanganiacza powinna poprzedzić konsultacja z technologiem.