Nadmiar żelaza jest najczęściej spotykany w wodach gruntowych, tzn. w cieczy pochodzącej na przykład ze studni. Jego wysokie stężenie jest spowodowane przez rozpuszczenie niektórych skał. W konsekwencji pochodzi częściowo z dystrybucji całkowicie naturalnych substancji organicznych. Gdy zostanie już potwierdzone, że konieczne jest odżelazianie wody, należy wybrać odpowiedni sposób, aby pozbyć się tej niepożądanej, choć naturalnej, domieszki w wodzie. Różne skuteczne produkty do usuwania żelaza są powszechnie dostępne na rynku. Jednym z nich może być na przykład odżelaziacz wody Ecoperla.

Usuwanie żelaza to konieczność

Usuwanie żelaza jest konieczne, ponieważ jego obecność w wodzie może wiązać się z wieloma negatywnymi właściwościami organoleptycznymi. Najbardziej irytujący jest nieprzyjemny zapach, charakterystyczny smak i specyficzna barwa. Taka woda ma tendencję do zatykania przewodów wodnych i urządzeń ze względu na dużą ilość szlamu. Na płukanych tkaninach powstają brązowe plamy, a części sanitarne i naczynia pokrywają się zżółknieniem. Wysokie stężenia żelaza mają również niekorzystny wpływ na jakość produktów przemysłowych i produktów spożywczych. Żelazo przyczynia się do rozwoju bakterii żelaznych, które z kolei przyczyniają się do powstawania rdzy w różnych instalacjach.

Dobre odżelaziacze wody znajdziesz na https://www.filtry-do-wody.info/sklep/odzelaziacze-wody/

Na problemy odżelaziacz wody

Urządzenia pozwalające na pozbycie się tego typu problemów to odżelaziacze wody. W celu usunięcia żelaza, stosuje się tzw. złoża katalityczne. Są to materiały filtracyjne, które umożliwiają utlenianie rozpuszczonych substancji żelaza i ich zatrzymywanie na powierzchni złoża. Najbardziej skutecznymi są odżelaziacze wody stosowane bezpośrednio z hydroforem. Aby ten rodzaj złoża zachowywał wszystkie swoje właściwości, cykl filtracyjny wymaga uwzględnienia procesu regeneracji. Woda może być napowietrzana przed użyciem hydroforu.