Wiele awarii urządzeń gospodarstwa domowego, uszkodzeń instalacji oraz problem suchej skóry to tylko niektóre z wielu negatywnych skutków stosowania zbyt twardej wody.

Istnieje wiele czynników, przez które dochodzi do wysokiego stopnia twardości wody. Dwa najczęstsze powody to magnez i wapń. W przeciwieństwie do wielu innych powikłań spowodowanych działalnością człowieka coraz bardziej ingerujących w środowisko, nadmierna twardość wody jest problemem pochodzenia naturalnego. Można to jednak usunąć, stosując odpowiednie zmiękczacze wody. Urządzenia te zmniejszają stężenie magnezu, wapnia i innych składników wpływających na twardość cieczy. Zobacz jakie zmiękczacze wody najchętniej kupują Polacy na https://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Zmiekczacze/69

Problem twardej wody obecny w wielu miejscach na całym świecie

Problem ze zbyt twardą wodą występuje w wielu regionach geograficznych, ale może mieć różną skalę. Na twardość wody wpływa przede wszystkim geologiczny skład skał, przez które przepływa ciecz. Dlatego na przykład woda wydobywana z podłoża wapiennego będzie znacznie twardsza niż granit. Z tego powodu Gruzińscy muszą myć się w bardzo twardych wodach pochodzenia lodowcowego, podczas gdy Finowie mogą cieszyć się bardzo miękkimi wodami. W Polsce najtwardsza woda znajduje się w południowo-wschodniej części, a jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu to dobry zmiękczacz wody.

Jak się dowiedzieć czy w domu jest twarda woda?

Poziom twardości można sprawdzić w specjalnym laboratorium terenowym lub na stacji sanitarno-epidemiologicznej. Tę usługę oferuje również wiele firm sprzedających zmiękczacze wody. Można również samodzielnie przetestować test twardości, stosując tester kropli lub nieco mniej dokładny tester paska.

Twardość wody można odczuć bezpośrednio, ponieważ negatywnie wpływa ona na ludzką skórę, osuszając ją. Dlatego o wiele lepsze jest używanie wody miękkiej, szczególnie u osób z bardzo wrażliwą skórą, taką jak naczynkowa. Zmiękczanie wody może bardzo skutecznie pomóc w jej pielęgnacji.