Bardzo często żelazo obecne jest w wodzie czerpanej z wielu własnych ujęć. Chociaż zjawisko to jest bardzo powszechne, zbyt wysoka zawartość żelaza powinna skłaniać użytkowników takiej wody do podjęcia odpowiednich działań.

Jak rozpoznać nadmiar żelaza?

Nadwyżkę żelaza można rozpoznać bardzo łatwo, ponieważ woda zmienia wówczas kolor na pomarańczowy. Na elementach armatury zaobserwować można charakterystyczne naloty, a sama ciecz charakteryzuje się również bardzo nieprzyjemnym zapachem. Usuwanie żelaza jest konieczne, jeżeli jego zawartość w wodzie przekroczy dopuszczalną normę maksymalną.

Restrykcje tego typu spełniają służby wodociągowe, dlatego w miejskich kanalizacjach płynąć powinna jedynie uzdatniona ciecz. Jednak w wielu gospodarstwach domowych i zakładach przemysłowych wykorzystywane są osobne ujęcia doprowadzające wodę. Jeżeli zawartość pierwiastka jest w nich wyższa ponad dopuszczoną normę, pomóc może odpowiedni odżelaziacz wody. W przeciwnym wypadku będzie można odczuć wiele negatywnych skutków zanieczyszczonej w ten sposób wody. Odżelaziacze stosowane są w celu wyeliminowania wszystkich związków żelaza obecnych w wodzie.

Znajdź swój odżelaziacz na https://www.zestudni.pl/odzelaziacze-wody/

Różne przypadki – różne rozwiązania

Bardzo często sam wygląd lub zapach cieczy może sygnalizować nieprawidłowy jej skład. Zdarza się jednak, że przy poborze nie ma żadnej barwy i jest przeźroczysta. Wówczas zbadać należy rdzawe osady, które wytrącają się z niej podczas kontaktu z powietrzem lub w momencie gotowania. Użytkowanie takiej wody grozi zanieczyszczeniem związkami żelaza nie tylko całej instalacji, ale również poszczególnych urządzeń domowych oraz sanitarnych. Jedynie odżelaziacze wody skutecznie zapobiegają nadmiernej eksploatacji pralek czy zmywarek, a także chronią przed negatywnym wpływem żelaza na skórę i włosy, nieodpowiednim smakiem potraw czy brakiem świeżości wypranych w zanieczyszczonej wodzie tkanin.