Jakie złoże do odmanganiacza wody?

Jakie złoża mogą zostać wykorzystane do procesu, jakim jest odmanganianie wody? Jaki odmanganiacz wody wybrać? Dlaczego warto usuwać mangan z wody?

znak zapytania pod lupa

Odmanganianie bez napowietrzania

Jednym z chętniej wykorzystywanych jest złoże Greensand, czyli inaczej zielony piasek. Działa na bardzo prostej zasadzie, ponieważ woda przepływa przez filtr, dzięki czemu mangan w wodzie zostaje rozpuszczony i wytrącony.

Usuwanie manganu na drodze wymiany jonowej

Jeśli w naszym domu posiadamy minimalne przekroczenia manganu to najlepiej sprawdzą się odmanganiacze wody, w których zastosowana jest wymiana jonowa. Dzięki temu zostaje zredukowana ilość manganu, przez zmiękczacz, który mamy w naszej stacji.

Polifosforan – sposób na mangan?

Coraz częściej w sklepach pojawiają się odmanganiacze polifosforanowe. Wiele osób już się to nich przekonało, a dzięki temu, że są względnie tanie zapewne zyskają w przyszłości duży rozgłos. Jedyną przeciwnością do ich używania są wysokie temperatury, czego powodem może być uwalnianie manganu w grzejnikach, ale również temu możemy w łatwy sposób zapobiegać. Wystarczy, że woda uzdatniana będzie po podgrzaniu.

Odmanganianie z napowietrzaniem

Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na usuwanie manganu z wody jest zastosowanie dużego odżelaziacza i odmanganiacza ze złożem katalitycznym, który działa ze wstępnym napowietrzaniem wody. To metoda w pelni bezpieczna dla środowiska, ale i ekonomiczna, bo regeneracja wymaga jedynie zastosowania wody.

Przykładami takich odżelaziaczy i odmanganiaczy jest seria od polskiej marki Ecoperla Sanitower oraz Ecoperla Oxytower.

Poznaj problem manganu w wodzie: https://www.krainawody.pl/blog/news/mangan-w-wodzie-czy-jest-szkodliwy-jak-go-usuwac

Jak dobrać odmanganiacz?

Aby wykorzystać jedno z urządzeń trzeba najpierw dowiedzieć się, jaki odczyn ma nasza woda i jakie jest w niej stężenie manganu, a także innych substancji. W ten sposób dobierzemy najlepszy, automatyczny lub ręczny uzdatniacz i będziemy mogli w domowym zaciszu cieszyć się zdrową i krystalicznie czystą wodą.

Nic już nie stanie na przeszkodzie, żeby spożywać ją bez obaw o nasz organizm. Dzięki temu będzie smaczniejsza, a dodawana do potraw czy napojów nie będzie zmieniała ich smaku, ani zapachu. Warto zastanowić się nad takim sprzętem do domku jednorodzinnego.

One thought on “Jakie złoże do odmanganiacza wody?

  1. Ciekawe 🙂 Nigdy nie miałam wody ze studni, więc nie miałam problemu z wodą. Domyślam się, że musi to być uciążliwe, bo wiem jak uciążliwa jest np. twarda woda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.