Dlaczego woda ma rdzawy kolor i zostawia plamy?

Obecnie, bardzo często we własnych domach decydujemy się na filtrowanie wody, aby mieć pewność, że nie ma w niej absolutnie żadnych szkodliwych zanieczyszczeń. Okazuje się jednak, że za pomocą zwykłych filtrów domowych nie jesteśmy w stanie pozbyć się z wody wszystkiego co szkodliwe.


mangan i żelazo w wodzie
Mangan w wodzie

Czasami zdarza się, że z kranu leci nam woda, która nieprzyjemnie pachnie oraz zostawia żółte zacieki. Bez wątpienia, nie powinniśmy pić takiej wody. Mało tego, w takiej wodzie nie warto się kąpać, ani robić prania. Wszystkie ubrania, które wypierzemy w takiej wodzie będą bowiem mocno poplamione.

Skąd się biorą zacieki i plamienie ubrań? Najczęściej, przyczyną jest obecność manganu w wodzie. Odmanganianie wody nie jest na tyle proste, aby przeprowadzać je w warunkach domowych. Ponadto, odmanganiacze wody to niezbyt tanie urządzenia. Dlatego to służby komunalne, które dbają o czystość wody, powinny zająć się odmanganianiem wody.

Nie tylko mangan

Okazuje się, że w sytuacji, gdy w wodzie jest mangan, zwykle znajduje się tam również inny pierwiastek, który należy z niej usunąć. Jest to żelazo, które jest usuwane w niemal bliźniaczy sposób do tego, za pomocą którego pozbywa się manganu z wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.